Smēķēšana un tās kaitīgā ietekme uz veselību ir plaši zināma un informācija par to tiek pastāvīgi atkārtota. Informācija uz cigarešu paciņām patērētājam atgādina par smēķēšanas sekām. Pētījumi atklājuši, ka smēķēšana var izraisīt arī pēkšņus matu izkrišanas gadījumus. Vai ir vērts uztraukties? Kas kopīgs veseliem matiem un cigaretēm?
Visas ķermeņa šūnas tiek bojātas
Katrai veselīgai ķermeņa šūnai ir ierobežots dzīves ilgums. Gadu gaitā vecās šūnas saraujas un mirst, un to vietā stājas jaunas šūnas. Šis process nodrošina, ka šūnu skaits vienmēr paliek nemainīgs. Smēķēšana negatīvi ietekmē šūnas, samazinot to parasto dzīves ilgumu. Smēķēšana izraisa oksidāciju organismā, kas atbrīvo brīvos radikāļus. Brīvie radikāļi bojā šūnas un paātrina organisma novecošanos. Turklāt cigarešu dūmos esošais oglekļa monoksīds saistās ar oglekļa monoksīdu asinīs un skābekli nesošo hemoglobīnu, samazinot asinīs pārnestā skābekļa daudzumu un organisma apgādi ar skābekli. Smēķēšana arī nomāc imunitāti, kā rezultātā palielinās elpceļu un citu infekcijas slimību risks.
Draudi matu folikulām
Nikotīns sašaurina asinsvadus, palēninot organisma vielmaiņu un tādējādi aizkavējot pašu matu augšanas procesu. Zinātniskajā literatūrā ir uzsvērts, ka tieši veselīgā galvas ādā esošie asinsvadi veicina ātrāku biezāku un veselīgāku matu augšanu, tāpēc gan parastās cigaretes, gan e-cigaretes, kas satur līdzīgu nikotīna daudzumu, negatīvi ietekmē matu stāvokli. Nikotīns iedarbojas arī uz hormoniem. Sievietēm matu izkrišanu izraisa hormona estrogēna līmeņa pazemināšanās organismā, ko papildus normāliem bioloģiskajiem procesiem var izraisīt liela nikotīna uzņemšana. Pamatojoties uz 2020.gadā veiktiem pētījumiem, ja jūs izsmēķējat vairāk nekā vienu cigarešu paciņu dienā, alopēcijas iespējamība palielinās pat par 85%. Tāpēc, baudot nikotīnu, ir svarīgi paturēt prātā ietekmi uz ķermeni un apsvērt, vai izvēlētā cigarete ir riska vērta?