Covid-19 infekcija izraisa matu izkrišanu

Jau pusotru gadu pasaule cīnās, lai atbrīvotos no COVID-19 infekcijas, kas dažādi ietekmējusi cilvēku dzīvi. Daži izvairījās no vīrusa vai saslima vieglā formā, savukārt citu organisms  smagi cīnījās, lai aizsargātos pret šo nezināmo infekciju. Šķiet, ka pēc vīrusa pārvarēšanas nekas slikts vairs nevar notikt, taču COVID-19 neiziet bez sekām. Viena no tām – matu izkrišana.

Galvenais jautājums – kāpēc? Joprojām visā pasaulē turpinās plaši pētījumi, lai izprastu vīrusa ietekmi uz matu šūnām, taču parasti tiek uzskatīts, ka vīruss tieši neietekmē matu folikulas. Infekcijas gadījumā pacienti ir pakļauti lielam psiholoģiskam stresam, kas, visticamāk, kļūst par matu izkrišanas cēloni.

Matu augšana ir sadalīta trīs galvenajos posmos:

  • anagēna fāze (galvenā), kurā ir aptuveni 90% no visiem matiem. Šajā fāzē notiek aktīva matu augšana;
  • katagena fāze (pārejas), kurā ir tikai 1% no visiem matiem. Šajā fāzē matu augšana pamazām palēninās;
  • telogēna fāze (atpūtas), kas satur līdz 10% no visiem matiem. Šajā fāzē vecie mati izkrīt, to vieta tiek atstāta jauniem matiem un ķermenis gatavojas atkal sākt anagēno fāzi.

Šīs trīs fāzes notiek asinhroni. Dažiem matiem augot, citi jau var būt atpūtas fāzē. Šāda asinhrona matu augšana nodrošina un aizsargā matus no pēkšņas izkrišanas. Covid-19 infekcijas gadījumā rodas stress, tiek lietoti specifiski medikamenti, pacienta organisms “cīnās“ ar svešķermeņiem un kā rezultātā novājinās. Rezultātā tiek izjaukts normāls matu augšanas cikls un notiek pēkšņa matu daļas pāreja uz telogēna fāzi. Telogēnā fāzē mati turas apmēram 2-3 mēnešus, līdz beidzot izkrīt. Tāpēc cilvēki pamana smagu matu izkrišanu nevis vīrusa infekcijas brīdī, bet tikai pēc noteikta laika.

Parasti cilvēkam izkrīt aptuveni 100 matu dienā, bet telogēnās fāzes laikā cilvēks var zaudēt aptuveni 300 un vairāk matu dienā. Telogēna fāze ietver matu izkrišanu visā galvā. Pētnieki atzīmē, ka, salīdzinot ar alopēciju slimojošo cilvēku skaitu pirms dažiem gadiem un šopavasar, ir novērojams alopēcijas gadījumu skaita pieaugums.

Lai gan matu izkrišana pēc inficēšanās ar Covid-19 ir īslaicīgs process, ir svarīgi apmeklēt dermatologu, kad pamanāt pirmās matu izkrišanas pazīmes. Ārsts noteiks matu izkrišanas veidu, slimības aktivitāti, veiks detalizētākus izmeklējumus, lai noskaidrotu matu izkrišanas cēloni, un noteiks atbilstošus medicīniskos pasākumus, lai palīdzētu matu folikulām ātrāk atjaunoties. Cilvēki var arī palīdzēt savam ķermenim atgūties. Ir svarīgi izvairīties no stresa, ievērot pareizu darba un atpūtas režīmu, ievērot pilnvērtīgu uzturu un bagātināt savu uzturu ar pārtiku, kas bagāta ar vitamīniem un būtiskām minerālvielām, piemēram, dzelzi, D vitamīnu un biotīnu.